Skip Navigation LinksHonours-and-awards

​Honours and awards


New Zealand representatives


Jill de Beer

Linda Blakie

Francine Dove

Diane Forbes

Laurette Hennessy

Rosalie Gibson

Avril Robinson

Fran Connor

Janine Godfrey

Michelle Grut

Mary Cornes (coach)

Don Cornes (coach)

Michelle Duncan

Penelope Duncan

Leanne Meaclem

Karen Lucas

Judith Parker

Sue Millar (coach)

Fiona Martin

Lisa Aldhamland

Rowena Davis

Avril Enslow (judge)

Kay Nicholson

Tracey Sinclair

Kirstin Trott

Nicola Hodges

Tamika Cook

Philippa Lindsay

Jodi Isherwood

Kerryn Taylor

Kylie Bowring

Jenny Tasker

Nadia Anthony

Deborah Stevens

Tina-Anne Pooley

Kelly Crombie

Alexandra Buchan

Jo Berg

Anita Leney

Laura Smit

Kirsten Hall

Melanie Fergus

Stacey Wellbourne

Hayley Guiney

Melissa Jolly

Anna Growcott

Lydia Barbour

Kelly Gilbertson

Alexander Pozdniakov (coach)

Nicola McMillian

Bridget Sugden

Tamara Saxon (coach)

Shannon Fox

Karry Summers

Michele Hawke (judge)

Sarah Skelton

Sam Russell

Karla Singh

Aleisha Berryman

Kathryn Lewis

Michelle Lewis

Marie van den Broeke

Holly Moon

Toby Levine (coach)

Anthony Singh

Kim Shea

Aaron Clutterbuck

Sam Granger

Annie Prout

Lisa Westerby

Kieran Growcott

Cory McNaught

Ebony Ellis

Nicki Press

Bridget Sugden

Nigel Humphries (coach)

Vicki Humphries (coach)

Hugh McConnell

Svetlana Sazonova (coach)

Jozsi Ferencz (coach)

Charlotte White

Lani Hohepa

Laura Carpinter

Annie Stevenson

Justice Shaw-Cross

Jordan Russell

Kyleab Ellis

Charlotte Sullivan

Rebecca Morrison

Jorden O'Connell-Inns

Riku Takei

Sinead Kingston-White

Paris Kingston-White

Charleis Kingston-White

Rosie Griffioen

Sophie Inwood

Hanna Malloch

Courtney McGregor

Rebecca Morrison

Millie Williamson

Tara Purvis

Natasha Boon

William Fraser

Hannah Prout (coach)

Toby Levine (coach)

Joshua Springer

Jacob Smith

Jack Williamson

Waverley Gee

Olivia Brett

Catrina Hurring

Imogen Hoani

Anna Tempero

Kyleab Ellis

Mackenzie Slee

Brittany Robertson

Daniel Price

Scott Phillips

Natalie Donovan

Stella Ashcroft

Amanda Johanson (coach)

Luisa Birkenhake

Isabella Drew

Tamara Marcijasz

Matthieu Rigter

Cole Stevens

Aidan Gallagher

Molly Simpson

Bailey McCaughan

Olympia Hodgson

Brooke Teear

Nikki Growcott (coach)


CSG life members


1975 Mary Wright (nee Marlow)

1977 Alan Godfrey

1980 Barclay Millar

1982 Sue Millar

1987 Don Cornes

1987 Avril Enslow

1987 Sally Duncan

1987 John Hodges

1987 Doug Martin

1989 John Sinclair

1993 Robyn Yeatman

1993 Raewyn Cornes

1997 Jane Clark

1997 Maree Diver

1997 Barbara Joseph

2005 Adrian Russell

2010 Michele Hawke

2011 Warren Lewis



Presidents and past presidents


Dave Burrows

Maree Diver

Paula Smit

William Duncan

Adrian Russell

Michele Hawke

Annette Purvis



Denmark Trophy

(for outstanding services to Canterbury Gymnastics)


1969 Jill de Beer

1971 Linda Blaikie

1973 Bill Duncan

1977 Don Cornes

1975 Sally Duncan

1985 Peter Aldhamland

1986 Don Cornes

1987 Avril Enslow

1991 Raewyn Cornes

1999 Maree Diver

2002 Jane Clark